مهدی عباسی مهر

نظراتم درباره علم، فناوری اطلاعات، فرهنگ و سیاست
خانه / اندیشه / خاطره یک تحکیمی از دوران دانشجویی خود
Avatar for مهدی عباسی مهر

خاطره یک تحکیمی از دوران دانشجویی خود

همانگونه که مطلع شدید، هفتم مردادماه (پنجشنبه دو هفته پیش) بعد از چند سال فرصتی پیش آمد تا اعضای دفتر تحکیم وحدت؛ دیداری را با رئیس جمهور داشته باشند.  جلسه ای که فرصتی شد برای اعضای این اتحادیه دانشجویی که بتوانند  نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را به طورمستقیم با رئیس جمهور در میان بگذارند.

دیدار اعضای دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور

دیدار اعضای دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور

از حاشیه های جلسه که در رسانه ها به آن پرداخته شد، که بگذریم،  آنچه برای بنده نوعی که مدتی در کسوت عضویت شورای مرکزی و دبیر تشکیلاتی اتحادیه بوده ام، در این جلسه به چشم می خورد و حائز اهمیت بود، روایت رئیس جمهور از دوران دانشجویی، علی الخصوص از دوران عضویت خود در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت بود.

بد نیست بدانید که آنچه به عنوان حاشیه های جلسه رئیس جمهور با اعضای دفتر تحکیم وحدت در برخی رسانه ها انتشار یافت تنها ذره ای بود در برابر انبوهی از مطالب گفته شده و شنیده شده است که  شاید در آینده انتشار یابد.

شاید شما و سایر دوستان اطلاع نداشته باشید که محمود احمدی نژاد دانشجوی رشته راه و ساختمان، نماینده انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران در اتحادیه و عضو اولین شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت در سال ۵۸ بوده است.

برای ثبت در اذهان و به علت عدم انتشار این مطلب از سوی نهاد ریاست جمهوری و همچنین صداوسیما، وظیفه می دانم این خاطره را برای آشنایی نظرات و آراء دکتر در دوران دانشجویی شان منتشر نمایم.

اما دکتر چه گفت :

اصل صحبت های آقای رئیس جمهور در دیدار پنجشنبه گذشته به این محور بر می گشت که ایشان نیاز امروز تشکل های دانشجویی را روزآمدی و بروز بودن آنها می دانست و این انتظار را داشت که انتقاد و پیشنهادات خود را با توجه به نیازها و مقتضیات زمان حال و در مقایسه با اهداف والا و کمال منتشر نمایند و برای اینکه نظر خود را برای بچه ها ملموس کند به خاطره ای از دوران دانشجویی و شورای مرکزی خود پرداخت.

ایشان به دیدار یکی از اشخاص سرشناس در سال ۵۸ با اعضای شورای مرکزی تحکیم در جلسه ای که خودشان در آن حضور نداشته بودند اشاره کرد و گفت : آقای فلان در آن جلسه که بنده در آن به دلیلی نتوانسته بودم حضور یابم، با اشاره به مشکل خوانین در ایران و اثرات سوء آن، گفته بود که اگر بساط خان ها و ظلم و بیداد آن ها در ابتدای انقلاب برچیده نشود، در آینده اثری از انقلاب نخواهد ماند و برای درک بهتر آن خبرهای تاسف برانگیزی را به بچه ها داده بود و آنها را طوری سر شور و هیجان برای حذف این پدیده آورده بود که در جلسه بعدی که بنده حضور داشتم نتواتسم شورا را قانع کنم که امروز ضرورت این موضوع با همه اهمیتش در درجه دوم است و با صحبت ها و بحث ها، تصمیم شورا بر آن شد که دو نفر به نمایندگی از شورا با مرحوم آیت الله شهید بهشتی به عنوان نماینده شورای انقلاب جلسه ای داشته باشند و طرح تحکیم را با ایشان در میان بگذارند و در صورتی که شورای انقلاب طرح را نپذیرفت آن شورا را به واسطه فشار مردم و دانشجویان تهدید به تصرف نمایند.

دیدار اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور

دیدار اعضای شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور

انتقادات و نظرات شهید بهشتی نسبت به طرح بچه های تحکیم نتوانست بچه ها را منصرف کند و ایشان پذیرفتند که سه نفر به نمایندگی از طرف اتحادیه و شخص شهید بهشتی به عنوان نماینده شورای انقلاب  به محضر امام بروند و کسب تکلیف کنند.

نظر بچه ها این بود که کشاورزان و پیشه وران را به همراه وسایل کشت و کارشان به تهران فراخوانی کنند و در یک اجتماع بزرگ و با رای شورای انقلاب تمامی اراضی کشاورزی کشور را ملی نمایند. با این حساب و با حمایت مردمی و شور و هیجان ناشی از انقلاب و مصوبه شورای انقلاب دیگر اثری از خوانین نمی ماند.

وقتی بچه ها نظرشان را به حضرت امام انتقال دادند، پاسخ درخور و قابل تاملی را دریافت کردند.

امام خمینی (ره) فرموده بودند که بساط خان و خان بازی را می توان در آینده نزدیک ریشه کن کرد. الان بروید و فکری برای انتخابات ریاست جمهوری و رئیس جمهور آینده کشورتان بکنید که اگر شما تصمیم نگیرید، این آمریکا خواهد بود که برای شما تصمیم خواهد گرفت  و آنها به دنبال این هستند که سر شما را به یک موضوع انحرافی نسبت به موضوع مهم انتخابات ریاست جمهوری گرم کنند که خود هرکه را می خواهند بیاورند.

آن روز بچه ها متوجه فرمایشات امام نشدند؛ ولی وقتی ابوالحسن بنی صدر رئیس جمهور شد بچه ها به درک عمیق  و دید استراتژیک امام ایمان آوردند و متوجه این مهم که بیان نظرات و پیشنهادات باید معطوف به زمان و مکان خود باشد.

دیدار اعضای دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور

دیدار اعضای دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور

با این خاطره، رئیس جمهور به بحث اصلی یعنی وقایع دو ماه آینده منطقه اشاره کرد و ماجرای انتقال و جابه جایی جاسوسان روس و آمریکایی را بیان کردند و این که هدف اصلی بیگانگان در آینده نظام جمهوری اسلامی خواهد بود. ماجرایی که آن روز ایشان از رسانه ها خواست تا اطلاع رسانی نشود، و بعد از قریب یک هفته در روز سه شنبه در میان مدیران بخش برون مرزی صدا و سیما آن را تشریح کرد و بخش های خبری هم آن را انعکاس دادند.


ahmadinejad usa iran russian @ Yahoo! Video
فیلم سخنان احمدی نژاد درباره طرح غرب برای منطقه و ایران در جمع مدیران بخش برون مرزی صداو سیما
——————
پیوست :
– دیدار اعضای دفتر تحکیم وحدت با رئیس جمهور
– سخنان رئیس جمهور در جمع مدیران بخش برون مرزی صدا وسیما
——————————-
مطلب فوق در دیگر رسانه ها :
خبرگزاری فارس
– روزنامه کیهان
– جهان نیوز
پایگاه خبری تحلیلی دفتر تحکیم وحدت
خبرنامه دانشجویان ایران
– پایگاه  دانشجویان ایران – پادانیوز
– سایت سرخط
– جنبش سرخ حسینی
– پروتال فرهنگی اطلاع رسانی نور
– سایت تحلیلی اطلاع رسانی مفید